Previous Health Professions Alumni Award Recipients

Distinguished Alumnus Award

1986  
Janet S. Leech ’75 (Health Information Administration)

1989  
Janet C. Parmalee ’77 (Health Information Administration)  

1990  
Robert D. Hibdon ’79 (Radiologic Technology)   

1991  
Patricia H. Sullivan ’86 (Respiratory Technology)   

1992  
Mary D. Q. Jansen ’74 ’84 (Medical Technology; Health Sciences) 

1993  
Mary Eileen Leonard ’47 (Medical Technology)     

1994  
Mary G. Callahan ’53 (Medical Technology)    

1995  
Stephen G. Lutfy ’87 (Health Services Administration)    

1996  
Wanda C. Hancock ’84 ’87 ’99 (Radiation Therapy; Health Services Administration; Physician Assistant) 

1997  
A. Michelle Hard ’85 ’00 (Physical Therapy)      

1998  
W. Sean Irvin ’76 ’01 (Physician Assistant; Health Sciences)  

1999  
E. Dargan Ervin ’81 ’82 (Physical Therapy)               
William F. Minikiewicz ’95 (Health Sciences)

2000  
James B. Smith, Jr. ’81 ’97 (Medical Technology; Health Information            Administration)

2001  
David L. Somers ’80 ’81 (Physical Therapy; Health Sciences)    

2002  
Diane K. Mathews ’97 (Health Professions Education)    

2003  
Ruby W. Sonnett ’70 (Medical Technology)    

2005  
Richard K.Toomey ’01 (Health Administration)    

2006  
E. Blair Holladay ’85 (Cytotechnology) 

2007  
Marilyn M. Swygert ’85 (Health Sciences)    

2008  
Ninfa M. Saunders ’06 (Health Administration)    

2009  
Stephen L. Jones ’99 (Health Administration)

2012  
John M. Sanders ’89 (Health Services Administration)    

2013  
Eleanor H. Durgee ’89 (Medical Technology)

2015  
Michael R. Burcham ’03 (Health Administration)           
Brian R. Poplin ’10 (Health Administration)

2016  
Kevin D. Briggs ’00 (Cytotechnology) 

2017   
Michael O. Ugwueke ’01 (Health Administration)

2018  
Damond W. Boatwright ’99 (Health Administration, Health Information Administration)

2019
Larry Mullins '03 (Health Administration)
Barry Cranfill '94 (Clinical Practice)

*No award was given in 1987, 1988, 2004, 2010, 2011 and 2014.

Service Award

2017  
Adrienne T. Hunter ’05 (Health Administration)

2018  
Steven F. Giammona ’96 (Physical Therapy)

2019
Patty Coker-Bolt

Outstanding Achievements in Research Award

2017  
Kendrea L. Garand ’14 (Health and Rehabilitation Sciences)

2018  
Annie N. Simpson ’12 (Health and Rehabilitation Sciences)

2019
Kathleen Cartmell

Emerging Leader Award

2017  
Eric S. Weaver ’16 (Health Administration)

2018  
William R. Render ’12 (Health Administration)  

2019
William “Bill” Stalvey