Previous Health Professions Alumni Award Recipients

Distinguished Alumnus Award

2020
Eva Karp ’18 (Doctor of Health Administration)
Luke Benko ’07 (Cytology/Biosciences)

2019
Larry Mullins ’03 (Doctor of Health Administration)
Barry Cranfill ’94 (Anesthesia for Nurses)

2018  

Damond W. Boatwright ’99 (Masters in Health Administration, Health Information Administration)

2017   
Michael O. Ugwueke ’01 (Doctor of Health Administration)

2016  
Kevin D. Briggs ’00 (Cytotechnology)

2015  
Michael R. Burcham ’03 (Doctor of Health Administration)           
Brian R. Poplin ’10 (Doctor of Health Administration)

2013  
Eleanor H. Durgee ’89 (Medical Technology)

2012  
John M. Sanders ’89 (Health Services Administration)    

2009  
Stephen L. Jones ’99 (Doctor of Health Administration)

2008  
Ninfa M. Saunders ’06 (Doctor of Health Administration)   

2007  
Marilyn M. Swygert ’85 (Health Sciences)   

2006  
Ervin Blair Holladay ’85 (Cytotechnology) 

2005  
Richard K.Toomey ’01 (Health Administration)    

2003  
Ruby W. Sonnett ’70 (Medical Technology)

2002  
Diane K. Mathews ’97 (Health Professions Education)    

2001  
David L. Somers ’80 (Physical Therapy), ’81 (Health Sciences)  

2000  
James B. Smith, Jr. ’81 (Medical Technology), ’97 (Health Information Administration)

1999  
E. Dargan Ervin ’81, ’82 (Physical Therapy)               
William F. Minikiewicz ’95 (Health Sciences)

1998  
W. Sean Irvin ’76 (Physician Assistant Studies), ’01 (Health Sciences)  

1997  
A. Michelle Hard ’85, ’00 (Physical Therapy)  

1996  
Wanda C. Hancock ’84 (Radiation Therapy), ’87 (Health Services Administration), ’99 (Physician Assistant Studies)

1995  
Stephen G. Lutfy ’87 (Health Services Administration)    

1994  
Mary G. Callahan ’53 (Medical Technology)

1993  
Mary Eileen Leonard ’47 (Medical Technology)

1992  
Mary D. Q. Jansen ’74 (Medical Technology), ’84 (Health Sciences) 

1991  
Patricia H. Sullivan ’86 (Respiratory Technology)   

1990
Robert D. Hibdon ’79 (Radiologic Technology)

1989  
Janet C. Parmalee ’77 (Health Information Administration)   

1986  
Janet S. Leech ’75 (Health Information Administration)

No award was given in 1987, 1988, 2004, 2010, 2011 and 2014.

Service Award

2020
Tiyi “Ty” Moori ’15 (Doctor of Health Administration)

2019
Patty Coker-Bolt ’98, ’99 (Occupational Therapy)

2018  
Steven F. Giammona ’96 (Physical Therapy)

2017  
Adrienne T. Hunter ’05 (Doctor of Health Administration)
  

Outstanding Achievements in Research Award

2020
Emily Johnson ’01 (Masters in Health Administration), ’14 (PhD in Health and Rehabilitation Sciences)

2019
Kathleen Cartmell ’13 (PhD in Health and Rehabilitation Sciences)

2018  
Annie N. Simpson ’12 (PhD in Health and Rehabilitation Sciences)

2017  
Kendrea L. Garand ’14 (PhD in Health and Rehabilitation Sciences)

Emerging Leader Award

2020
Lucas Marsh ’18 (MS in Health Informatics)

2019
William “Bill” Stalvey ’17 (Masters in Health Administration) 

2018  
William R. Render ’12 (Masters in Health Administration) 

2017  
Eric S. Weaver ’16 (Masters in Health Administration)